Dzień otwarty w IV LO – promocja i upowszechnianie projektu!

20180419_14321620 kwietnia 2018r. w IV Liceum Ogólnokształcącym im. gen. Stanisława Maczka w Katowicach miał miejsce “Dzień Otwarty”. Gimnazjaliści oraz ich rodzice mogli tego dnia zobaczyć IV LO oraz odwiedzić pracownie, porozmawiać z uczniami szkoły, nauczycielami. Mogli również dowiedzieć się o oferowanych kierunkach, klubach, kołach, zajęciach dodatkowych oraz o wszystkich wydarzeniach oraz projektach jakie realizuje IV LO. W sali 31, która jest pracownią matematyczną została przygotowana prezentacja projektu “Nowoczesne i aktywizujące metody rozwijania kompetencji matematycznych” realizowanego w ramach projektu Erasmus+.

20180420_151408

Pracownia matematyczna została udekorowana pracami, jakie przygotowały uczestniczki krótkoterminowej wymiany uczniów do Włoch w postaci plakatów- piktogramów opisujących pojęcia matematyczne a wykonanych w języku angielskim. Dodatkową dekorację stanowił napis MATHS  – również wykonany przez uczestniczki wyjazdu C3  – odzwierciedlający logo projektu. Przy wejściu do sali nie zabrakło informacji o tym, że projekt realizowany jest w ramach programu Erasmus+. Tytuł projektu oraz informacja o szkołach partnerskich przetorowana była na roll-upie reklamowym. Na wszystkich przygotowanych stanowiskach przyszli uczniowie IV LO znaleźć mogli ulotki reklamujące projekt.

W czasie pobytu w sali 31 gimnazjalistom zaprezentowane zostały projekty matematyczne jakie uczniowie IV LO wykonali w ramach pracy metodą projektu na lekcji matematyki. Były to filmy nagrane przez uczniów klasy 2b, 2c, 2d, 2e. Można było również zagrać w gry planszowe przygotowane przez uczniów tychże klas.

W ramach aktywizowania uczniów i zmiany nastawienia do uczenia się matematyki, co jest jednym z celów projektu, z okazji “Dnia Otwartego” udostępniono gimnazjalistom w pracowni matematycznej gry i quizy wypracowane w projekcie jako gamifikacja na lekcjach matematyki. Uczniowie mogli zagrać w quiz matematyczny przygotowany przez Panią Lucynę Pawłowską w języku angielskim na platformie Quizizz.

Aplikacja Quizizz jest bardzo prosta w obsłudze. Uczniowie logują się za pomocą wygenerowanego pinu, podają swoje imię. Logowanie może odbywać się na komputerze, tablecie czy tez telefonie. Na koniec otrzymujemy zestawienie, które  również możemy pobrać w formie pliku Excel. Zestawienie daje nie tylko wyniki poszczególnych uczniów i ranking na tle pozostałych, ale dodatkowo jest dla mnie nauczyciela ważne, bo pokazuje trudność zadania. Wyświetla się przy każdym pytaniu sumaryczna ilość osób, które rozwiązały poprawnie, rozwiązały źle lub nie odpowiedziały

Po zakończonym quizie uczestnik widzi na swoim ekranie zestawienie wszystkich swoich odpowiedzi z podanymi prawidłowymi odpowiedziami. Nauczyciel cały czas śledzi postępy uczniów na swoim koncie i ekranie. Gdy czas się skończy – pytanie nie znika, należy udzielić odpowiedzi, ale wówczas za prawidłową odpowiedź uzyskamy tylko 600 punktów.  Gdy zmieścimy się w czasie możliwe do uzyskania punkty mieszczą się w przedziale 700 – 1000 w zależności od naszego refleksu i stanu wiedzy Czas odmierza przesympatyczny awatarek, który przesuwa się w określonym czasie na górnym pasku ekranu.

W quizie tworzy się pytania z czterema odpowiedziami, wśród których jedna jest poprawna – dokładnie model zadań zamkniętych na maturze z matematyki. Istnieje zatem możliwość zaznaczenia tylko jednej poprawnej odpowiedzi, pytania mieszają się za każdym razem niezależnie od nas i, co najważniejsze, pytania uczestnicy widzą bezpośrednio na swoim ekranie bez konieczności spoglądania na ekran wyświetlany przez nauczyciela.

Drugim quizem był FlipQuiz przygotowany w języku polskim i angielskim przez Panią Katarzynę Trajdos.

FlipQuiz jest to narzędzie do tworzenia interaktywnej tablicy z pytaniami. W programie możemy stworzyć do 6 kategorii (wiersze) oraz 5 pytań w kategoriach (kolumny) razem 30 pytań. Pytania w kategoriach są możemy ułożyć ze względu na trudność pytania. Punkty przyznawane sa od 100 – 500 punktów. Te najłatwiejsze za 100 itd… Korzystanie z tego rodzaju quizu przypomina program Va Bank. Uczniowie dotykają kostki  wyświetlanej na tablicy multimedialnej (ewentualnie myszka czy wskaźnik na komputerze) z pytaniem, kostka się odwraca i odpowiadamy. W programie można ustawić czas na odpowiedź.

W czasie “Dnia Otwartego” uczestniczki wyjazdu C3 – krótkoterminowej wymianie uczniów do Włoch – opowiadały gimnazjalistom o działaniach, jakie min. miały lub będą miały miejsce w projekcie: warsztaty z języka angielskiego, warsztaty tworzenia książeczek elektronicznych, tworzenie plakatów w języku angielskim oraz przygotowanie prezentacji o ciekawostkach matematycznych, udział w konkursie fotograficznym “Nasze miasto oczami matematyki”, “Zjawiska fizyczne” oraz o możliwości w przyszłym roku aplikowania do działań projektowych.

Uczniowie mogli też zapoznać się z grami i łamigłówkami matematycznymi, które prezentowali uczniowie klasy 2c oraz porozmawiać z uczniami  i absolwentami, którzy odwiedzili “swoją klasę”, o lekcjach matematyki i działaniach matematycznych jakie proponuje IV LO.

W czasie “Dnia Otwartego” na tablicy w sali 31 pojawił się tajemniczy napis:

20180420_155012

i tego się trzymajmy :).

Dodatkową atrakcją w czasie “Dania Otwartego” był matematyczny ESCAPE ROOM, który powstał w czasie pracy metodą projektu na lekcjach matematyki. Autorami zadań i łamigłówek są uczniowie klasy 2c.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s